• https://www.facebook.com/alpamaravm
  • https://twitter.com/alpamaravm
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Sağlıklı Yaşam Köşesi

Sigara içenlerde kısırlık riski sigara içmeyenlere göre fazladır.Sigara, kadınlarda yumurtalık kalitesini düşürürken, yumurta verimi ve üreme performansını da olumsuz etkilemektedir.Sigara içimi ile alınan nikotin, yumurta hücrelerini bozarken, menopozun beklenenden erken gelmesine neden olabilir. Sigara ve alkol kullanımı doğal gebe kalmayı zorlaştırırken, düşükleri de hızlandırmaktadır .


Sigara içimi, erkek üreme sağlığına da olumsuz etki etmektedir.Günde 1 veya 2 paket gibi yoğun sigara içen erkeklerin, spermlerinde daha fazla olarak şekil ve hareket bozukluklarına ve anomalilere rastlanmaktadır.Ayrıca alkol de çok belirgin biçimde sperm üretimi üzerinde olumsuz etkilerde bulunmaktadır.


Sigara bağımlısı kadın ve erkekler, tüp bebek yönteminde de risk altında. Sigara bağımlısı kadınların tüp bebek yöntemi ile gebe kalma şansının sigara içmeyenlere göre en az 2 kat daha düşük olduğunu çalışmalar göstermiştir.Tüp bebek tedavisi görmeyi düşünen anne adaylarının tedaviden en az 3 ay önce sigarayı ve alkolü bırakmaları gerekmektedir. Sigara içiminin Tüp bebek tedavisinde yumurta gelişimi, yumurtlama, döllenme ve embriyonun erken gelişimi üzerine olumsuz etkilerinin bulunduğu tespit edilmiştir.


Tüp bebek tedavisinde sigara içenlerde içmeyenlere göre, aynı sayıda embriyo transfer edildiğinde gebelik oranının azaldığı ve gebelik için yaklaşık daha fazla uygulamaya gerek olduğu bildirilmektedir. Aynı zamanda yumurta gelişiminin uyarılması tedavisine cevap daha kötü olabilmektedir.


Sigara bağımlısı erkeklerin spermleri ile tüp bebek (ICSI) yapıldığında gebelik şansı, içmeyenlere göre belirgin olarak azalmaktadır. Kısırlık tedavisinde 6 ay önceden sigarayı bırakmak bile tedavinin sonucuna oldukça olumlu etki etmektedir